• Aktualności
  • Uważaj na fałszywe prośby o szybki przelew

Uważaj na fałszywe prośby o szybki przelew

02-04-2024

Działania internetowych oszustów nie opierają się tylko na nowych technologiach, ale przede wszystkim na socjotechnice. Niepokój, upływ czasu, chęć pomocy innym – emocje nie są w sieci dobrym doradcą. Co zatem zrobić, gdy w mediach społecznościowych otrzymasz prośbę o szybki przelew?

Gdy otrzymasz prośbę o szybki przelew od znajomego:
  • nie działaj pochopnie. Uważnie przeczytaj wiadomość i daj sobie czas na jej ocenę.
  • nie klikaj w linki i nie otwieraj załączników. Z ostrożnością podchodź do linków i załączników, nawet tych otrzymanych od „znajomych”.
  • zadzwoń do znajomego i potwierdź potrzebę przelewu. Najłatwiej prośbę o przelew zweryfikujesz kontaktując się ze znajomym inną metodą. Tak sprawdzisz czy za wysłaną wiadomością nie stoi oszust.

Bez pośpiechu!

To, co wyróżnia wszystkie typy działań cyberprzestępców to wywarcie na nas presji i skłonienie do natychmiastowego działania. Dlatego, w komunikatach, które powinny wzbudzić nasze podejrzenia pojawiają się określenia, jak „pilnie” czy „niezwłocznie”. Naszej czujności nie powinna też usypiać często stosunkowo niska kwota o którą prosi rzekomy znajomy. Jak się bronić? Przede wszystkim zachowaj spokój i nie daj się sprowokować. Emocje są w internecie złym doradcą.

Źródło: CERT Polska

 

© Bank Spółdzielczy w Dynowie 2022, Strona wykorzystuje pliki Cookies